משאבות מים לתחנת שרגא

שח"מ מקורות שמחה לבשר כי לאחרונה הושלם תכנון וייצור של 4 משאבות מים בקוטר של 40" (101.6 ס"מ) ובספיקה של 7,000 מק"ש (7 מיליון ליטר לשעה).

משאבות כחול-לבן אלה מדגם 40-6300 GH פותחו בשח"מ, ומתוכננות להתקנה בתחנת שרגא ולקליטת מים מותפלים אשר יתקבלו ממתקן ההתפלה גליל מערבי. המשאבות פותחו ע"י הנדסת מכונות של שחמ בניהולו  של מר גנדי חפץ שניהל אז את המחלקה.

 

לאחר הייצור, נשלחה אחת מהמשאבות לבדיקה במכון בדק באיטליה, ובוצע טסט לפי תקן HI14.6. המבחן אושר בהצלחה באיטליה והתוצאות הצביעו על יעילות של 87.4%, כלומר 1% מעל ההתחייבות. המשמעות היא חיסכון אנרגטי רב בצריכת החשמל על פני שנים רבות, חיסכון זה מצטבר לכדי מאות אלפי שקלים.

 

המשאבה בנויה מחומרים מורכבים, ביניהם סופר דופלקס וציפוי פנימי מיוחד  לתאים אשר מקנה מעבר מהיר של המים בחיכוך מינימלי. שימוש מבוצע בחומרים העומדים  בתקן מי שתיה 5452.

יש לציין כי דגם זה הינו הגדול ביותר שפותח בשח"מ ובישראל כולה וקיבל את אישור החדשנות מהמדען הראשי.

 

בטרם ייצור המשאבות נבנו דגמי אב טיפוס אשר נבדקו במכון בדק בינלאומי ע"י מומחים, כאשר התוצאות שהתקבלו היו טובות מבחינה הידראולית וכן מבחינת ספיקה, לחץ ויעילות.

 

לאחר פיתוח דגמי האבטיפוס ובחינתם בחו"ל, החלה שח"מ לייצר סדרת משאבות עבור תחנות מים ארציות גדולות המספקות מים לכל הארץ, לרבות התחנות בקו ה-5 של מקורות לירושלים, כמו: שורק, חולדה, כפר אוריה, חפץ חיים ועוד. בתחנות אלה תוכננו ע"י שח"מ ראשי משאבות ודודים בגודל 76"-90".

כדי לשפר את יעילות עבודת המשאבות ולספק כמות מים מקסימלית תוך הקטנת צריכת האנרגיה, הושלם תהליך חדשני של שימוש בציפויים מורכבים מיוחדים לציוד השאיבה.

 

שח"מ גאה להיות פעם נוספת מובילה טכנולוגית אשר נותנת מענה לדרישות צרכי המים של המדינה.